• +90 342 235 11 50

  • Mitaş Gaziantep Makina İmalat San. Tic. A.Ş.

KURUMSAL

MİTAŞ 1949 Yılında İhsan Uncu’ nun girişimleri ile Gaziantep’te kurulmuştur. İlk yıllarda araç yedek parçaları üretimi ve fren sistemlerinin geliştirilmesi ile çalışmalar yurt çapında gerçekleştirilmiştir. 1962 yılına kadar hidrolik frenli ticari araçlara, tamamı kendi üretimimiz olan havalı fren sistemi uygulanmıştır. Araç motorları, aracın arka kısmına akuple ilerek, arkadan motorlu hale getirilmiştir. Sonraki yıllarda Türkiye’de ilk defa kamyonlara üçüncü dingil ilavesi ve oto forya imalatı yapılmıştır.

1975 yılında MKEK (Makine Kimya Endüstrisi Kurumu) ve Jandarmaya ait 35.000 adet kasatura imalatını özel sektörde yaptırmak için açılan ihale alınmıştır. Yapılan altı aylık bir AR-GE çalışması ile kasatura seri imalatına başlanmıştır. Devamında yıllık 40 – 50 bin adet G-3 kasatura ve kını imal edilerek ordunun ihtiyacı karşılanmıştır. Toplamda 1.100.000 adet üretim gerçekleştirilmiştir.

1979 yılında Mustafa UNCU’nun şirkete katılmasıyla MİTAŞ MAKİNA A.Ş. olarak çalışmalarına devam etmiştir. 4200 m² fabrika alanında; talaşlı imalat ve tekstil makineleri imalatı konusunda faaliyetlerini sürdürmektedir. 2010 yılında 3.nesil İbrahim UNCU üniversite eğitimini tamamladıktan sonra şirkete katılmıştır. 2.nesilin bilgi,yetenek ve tecrübesiyle 3.nesilin yenilikçi,teknolojik düşünceleri harmanlanarak teknolojik yeni nesil üretim hattı imalatlarına başlanmıştır.

Teknolojik olarak gelişmiş bir makine parkuruna sahip olan firmamızın imalat ana başlıkları şu şekildedir;
*Milli Savunma Bakanlığı’nın Ordu Donanım G-3 Kasatura - Kın, T-46 mermi kutusu, 66 mm bakır harp başlığı, 2.75’’ kuyruk kanadı, 2,75’’ roket hamili, G-3 tüfek askı kayış metal parçaları, Kaleşnikof bıçağı ve kılıfı ve silah parçaları üretimi,
* Yurt içi ve yurt dışı firmalara tekstil makineleri yedek parça üretimi,
* 2002 yılından itibaren fikse – frieze iplik makineleri için take-up sarıcı imalatı,
* 2005 yılından bu yana ayakkabı taban kalıpları imalatı,
* 2013 yılında tüm iplik türleri için kapalı tünel sistemi iplik fikse makineleri imalatına başlanmıştır.
* 2014 yılında akrilik iplik için düşük yatırım maliyeti olan fikse makinesinin imalatına başlanmıştır.
* 2016 yılında MKE işbirliği ile MPT-76 kasaturasının ar-ge çalışması sonrası imalatına başlanmıştır.

MİTAŞ Makine günümüze kadar Çin, İran, Brezilya, Özbekistan, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri , Amerika gibi ülkelere makine satışı gerçekleştirmiş durumdadır.

Kuruluşumuzdan bu yana firmamız sürekli araştırmayı ve yeni teknolojileri yakından takip etmeyi ve yenilikleri bünyesine katarak kendi teknolojik seviyesini yüksek tutmayı ilke dinmiştir. İmal edilen ürünle ve üretim yöntemiyle ilgili gerekli araştırmalar yapılarak üretim süresini kısaltırken kaliteyi artıracak teknolojik cihaz ve ekipmanlarhızlı bir şekilde makine parkuruna katılmaktadır.

Firmamızda çeşitli ölçü,kapasite ve yeteneklerde , c ve y eksenli torna , 2 eksenli torna , 3 eksenli işleme merkezi , 4 eksenli işleme merkezi olmak üzere toplamda 18 adet CNC Metal İşleme makinesi bulunmaktadır. Müşterilerine kısa sürede kaliteli iş teslim etmeyi benimseyen firmamız müşterilerin taleplerine göre alt yapısını yenileyip , ek yatırımlar yaparak taleplere yanıt vermeyi hedeflemiştir.