• +90 342 235 11 50

  • Mitaş Gaziantep Makina İmalat San. Tic. A.Ş.

Tam Otomatik Bobin Sarıcı

MMS Serisi 2009-2013

Otomatik bobin sarıcı  2 bölümden oluşur ve buhar kazanının çıkışındaki taşıma bandından sonra yer alır. Her bölüm 18, 24, 30 iplikle çalışabilmektedir. Her bölüm eşzamanlı çalışmakta ve durmaktadır. İp kopuşu veya otomatik dolu takım değiştirme halinde ilgili makine bölümü durur ve diğer bölüm sarım işlemlerine devam edebilir. Her bir Makine bölümü metraj sayacına sahiptir. Her sarım katı için pozitif ip besleme sistemleri vardır. İplikler 10" (254 mm) plastik veya karton dairesel masuralara sarılmaktadır. Her bir sarım pozisyonu, 4 adet yedek masuralı magazinlidir.

 

Azami bobin sarım çapı 410 mm dir. Metraj, vardiye üretimi, ip kopuşu, takım değiştirme vb. Bilgiler operatör panelinde gösterilir. Sarıcı balabanları, besleme godeti ve kam kutuları bağımsız, inverter kontrollü motorlar ile tahrik edilirler. Gerek duyulmayan mekanik parçalar bu tasarımda yer almazlar, böylece bakım ekonomik hale gelir.

 

Bu tasarım aynı zamanda, travers kolunun farklı hızlar ile çalışmasını sağlar ve bobinin sarım açısını seçilebilir kılar. Ardışık sarımı önlemek ve düzgün bobin sarım yüzeyi elde etmek için sarım kolunun çalışması varyasyonludur. bu varyasyon elektronik olarak gerçekleşmekte ve tüm parametreleri operatör panelinden girilebilmektedir.  MS-B ve MS-F model take-up sarıcılar için parametreler  operatör tarafından kolayca girilir, sarım başlangıç açısı ve sarım çapının sonundaki açının ayarlanması mümkündür. Bu sayede, sarım sistemi boyunca iplik dostu iplik gerilimi ile azami yoğunluk elde edilebilir. Bu sistemle, sarım başlangıcından ayarlanan toplam sarım uzunluğuna kadar travers kolunun sarım hızı oransal olarak otomatik bir şekilde düşürülür.

 

α > β ; Azaltılmış sarım açısı

 

Sarıcının her bölümünde 3 kattan oluşan taşıma bandı mecuttur. bu bantlar operatör tarfından çalıştırılarak dolu bobinlerin taşıma bandının baş kısmına getirilerek, kolaylıkla sarıcı üzerinden alınması sağlanmıştır.